» Wstępniak

Gateway - odległa planetoida, na której cywilizacja Heechów pozostawiła tajemniczy kosmodrom. Kto z niego skorzysta - wyleci daleko, dużo dalej niż by się spodziewał. Czeka na niego sława, bogactwo, miejsce w historii - bądź śmierć i zapomnienie. Brama do innych światów, sama będąca innym światem. Brama do gwiazd.

Historia planetoidy Gateway, pióra Frederika Phola zainspirowała mnie, Zaratustrę, oraz grupę znajomych, by tropem bohaterskich astronautów, wyruszyć w nieznane, by odkrywać i pokazywać nowe światy, przekraczać granice wyobraźni i nauki. Dzięki tej inspiracji powstał niniejszy magazyn. Gateway - brama do nowych światów i doświadczeń.

Oto pierwszy numer, który jeśli czas pozwoli będziemy kiedyś wspominać z rozrzewnieniem i pewnie lekkim zażenowaniem, ale i z pewną dawką dumy. Mamy nadzieję, ze kiedyś spojrzycie na pierwsze wydanie Gateway i stwierdzicie, ze Naszej redakcji udało się zadać kłam stwierdzeniu, ze w dobie już prawie "post net 2.0" magazyny internetowe straciły rację bytu. Że pokazaliśmy Wam, ze nadal można, ze warto być pasjonatem, że można mówić o kulturze inaczej, swobodniej, bardziej profesjonalnie, z większym zaangażowaniem. Że w dobie sączącej się zewsząd hipokryzji, wymuszonego wyegzaltowania, stylowej indoktrynacji, można i warto być sobą. Właśnie takie, dla wielu patetyczne, ideały nam sprzyjają. My jednak nie boimy się patetyzmu. Chcemy być wielcy. Co więcej - chcemy być wielcy dla Was.

Numer pierwszy naszego magazynu poświęciliśmy obcemu. Nie jakiemuś tam obcemu z drugiego osiedla, tramwaju, czy z drugiej strony lady. Chodzi nam o prawdziwego "Obcego", owego ósmego pasażera Nostromo, krwiożerczą bestię i niesamowicie intrygująca osobliwość. Do tematu skłoniła nas zbliżająca się premiera "Prometeusza", nowego filmu Ridleya Scotta umiejscowionego w xenomorphicznym uniwersum - do którego to faktu, nie zabrakło naszego komentarza. Zaratustra pokusił się o analizę fenomenu Aliena i poszukał również jego polskich korzeni, których prawdopodobnie niewielu przed nim było świadomych. Kotarzynie udało się za to stworzyć niezwykle interesujący tekst o biologii xenomorpha, dziewczyna ma w takich tematach spore obeznanie, więc nie zabraknie bardziej ścisłego podejścia! Pipkin postanowił stanąć nieco z boku i wziął się za pośrednio związany z "Obcym" temat monster movies - jego tekst pozwoli wam zabłysnąć w towarzystwie znajomością takich tytułów jak "mongolski robak śmierci" czy "Sharktopus". Perotin przygotował bogatą analizę soundtracku pierwszej części opowieści o kwasokrwistych bestiach - uwaga, chłopak podszedł do sprawy naprawdę profesjonalnie - jesteśmy pełni podziwu i mamy nadzieję, ze wam także jego tekst się spodoba. Na koniec polecam wam też małą dyskusję, jaka wywiązała się za pośrednictwem naszego forum i trafiła na łamy magazynu - dyskusję, co ważne, nie moderowaną, nie redagowaną i otwartą dla wszystkich - jej tematem oczywiście uniwersum xenomorpha. A wiec jest co poczytać. A przynajmniej mamy taką nadzieję.

I niniejszym, obiecujemy, ze po numerze pierwszym nadejdą kolejne, które będą znacznie lepsze. Mamy nadzieję, ze słowa, które teraz czytacie - to początek naszej wspólnej drogi w nieznane, gdzie nawzajem będziemy pokazywać sobie nowe niezbadane krainy i pomagać w kroczeniu ścieżkami niezdobytymi ludzką stopą.

Zapraszamy do lektury. Pozdrawiamy. I cały czas czekamy na wasz głos !

 

Redaktor naczelny Subterranean, wraz z redakcją, czyli magazyn Gateway

» Kontakt :

» Podyskutuj :